piątek, 18 października 2013

Trzy miasta - trzy budżety

"Na jakim etapie jest budżet obywatelski w Trójmieście? Gdzie jeszcze można zgłaszać poprawki, a gdzie już klamka zapadła? Kasa w rękach mieszkańców coraz bliżej?" - pyta Ksenia Pisera w portalu naszemiasto.pl. Sopot już zdecydował i przygotowuje się do roku 2015, w Gdańsku przesądzona jest kwota i zasady budżetu, w Gdyni Rada Miasta za parę dni uchwali zasady, a prezydent ustali kwotę.
Zasady gdyńskie są nieco podobne do zasad rekomendowanych przez gdańską Kampanię na rzecz budżetu obywatelskiego - budżet w podziale na dzielnice, gwarantowana kwota dla każdej z dzielnic. Różnica dotyczy zakresu zgłaszanych projektów - władze Gdyni chcą skoncentrować się na sprawach związanych z estetyką miasta.
NaszeMiasto.pl (Gdańsk) - Czytaj więcej »
Więcej wpisów o budżecie obywatelskim w Gdyni: czytaj »

czwartek, 29 sierpnia 2013

Media relacjonują uchwalanie budżetu obywatelskiego

   "- Chcielibyśmy, żeby państwo traktowali ten projekt jak pilotaż. Z biegiem czasu, będzie on udoskonalany. Dziękuję wszystkim, którzy się przysłużyli do tego projektu" - mówi Piotr Borawski (PO), współautor projektu uchwały.
   "- Myślę, że szczególne podziękowania należą się Kampanii na Rzecz Budżetu Obywatelskiego, bez której determinacji nie udałoby się przekonać radnych. Proszę, aby pozwolić jej przedstawicielom zabrać tu głos - wskazuje Jolanta Banach i przypomina o tym, że nie wszystko przebiegało tak gładko, jak zaprezentował to Borawski. Społecznicy zgłaszali bowiem szereg uwag, które nie zostały przez radnych przyjęte."
   "- To nie będzie elementem kampanii wyborczej, to już jest kampania wyborcza! - Wiesław Kamiński, radny PiS"
   "Nie rozumiem dlaczego ten projekt jest stygmatyzowany, tylko dla tego, że jest pod szyldem PO. Opanujcie się, albo pojedźcie na Zachód i zobaczcie jak tam działa system partyjny - mówi Szymon Moś, radny PO.
   "- To dla nas duża radość, że ta inicjatywa spotkała się w końcu z odzewem Rady - mówi na forum Rady Miasta Piotr Dwojacki z Kampanii na Rzecz Budżetu Obwatelskiego - Propozycja ta jednak nie jest w całości wynikiem konsensusu. Są propozycje dobre, są jednak zapisy budzące olbrzymie wątpliwości w tym m.in. to, że wszyscy mieszkańcy Gdańska mają głosować nad projektami, które zostaną rozdzielone na okręgi wyborcze. To stwarza pole do tego, by myśleć że cała procedura ma charakter polityczny, a to ma mieć wymiar obywatelski." 
   "Po raz pierwszy od lat [dokładnie - od 2004 - przyp red.] przewodniczący Rady Miasta Gdańska dopuścił przedstawiciela rad dzielnic i osiedli. Choć wynika to z ustawy o samorządzie gminnym, do tej pory nam odmawiano głosu na sesji – opisuje sesję Lidia Makowska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Górny."
   "Ewa Lieder, inicjatorka budżetu partycypacyjnego w Gdańsku, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Dolny: - Najważniejsze, że budżet w Gdańsku zacznie działać, mimo różnić w zdaniach. Teraz liczymy na kolejne edycje, które - zgodnie z obietnicami - mają dążyć do ideału."

Wypowiedzi i komentarze z 29 sierpnia:          StaraOliwa.pl »
Gazeta.pl »
Trojmiasto.pl »
Krytyka Polityczna »
NaszeMiasto.pl »

środa, 28 sierpnia 2013

Dwie strony - decyzja jutro

Zasady budżetu obywatelskiego w Gdańsku formalnie nie są jeszcze rozstrzygnięte - jednak teraz decyzje są w rękach radnych miejskich Gdańska (uchwała) i prezydenta (regulamin konsultacji).
"Strony „sporu” są właściwie dwie. Jedna opcja to lokalni politycy Platformy Obywatelskiej, druga - przedstawiciele społecznej Kampanii (głównie członkowie rad osiedli i dzielnic w Gdańsku) na rzecz wprowadzenia budżetu obywatelskiego w mieście.
Przez ostatnie trzy tygodnie w Gdańsku obie strony zastanawiały się (wspólnie i osobno), jak ostateczny kształt uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego ma wyglądać (...) Obie strony w kilku kwestiach doszły do porozumienia, ale w dwóch kluczowych sprawach nie udało znaleźć się kompromisu. Ostateczna decyzja należy tutaj jednak do polityków PO."
Relacja Piotra Olejarczyka z dzisiejszej konferencji prasowej "Kolejne wybory na horyzoncie, warto głosować?".
MojaOrunia.pl - Czytaj więcej »

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Budżet będzie na pewno. Ale na jakich zasadach?

Przedstawiciele Kampanii na rzecz Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku: Ewa Lieder, Lidia Makowska i Piotr Dwojacki "postulują m.in. rezygnację z podziału miasta zgodnego z okręgami wyborczymi, w którym o tej samej puli decydować będą mieszkańcy okręgów wyznaczonych tak, jak ten przedstawiony na ilustracji obok. Zamiast tego chcą, by pieniądze podzielić między 34 jednostki pomocnicze - osiedla i dzielnice". Tymczasem "zaangażowani w tworzenie prezydenckiego projektu radni PO Dariusz Słodkowski i Piotr Borawski nie wykluczają wprowadzenia do niego zmian. Obaj jednak nie widzą możliwości podziału budżetu na 34 obwody" - czytamy. Widać, że tu nie ma kompromisu - krok w stronę kompromisu rysuje się natomiast jeśli chodzi o zasady głosowania. "Właściwie już przekonałem się do tego, byśmy "na tak" oddawali trzy głosy. Przecież to naturalne, że skoro w innej przestrzeni mieszkamy, pracujemy i spędzamy wolny czas powinniśmy móc decydować w każdym z tych przypadków" - przyznaje radny miasta Gdańska Dariusz Słodkowski.
Głosowanie w Radzie Miasta 29 sierpnia. Wcześniej - konsultacje.
NaszeMiasto.pl (Gdańsk) - Czytaj więcej »

czwartek, 8 sierpnia 2013

Po spotkaniu Kampanii na rzecz budżetu obywatelskiego

Drugie spotkanie konsultacyjne Kampanii na rzecz budżetu obywatelskiego w Gdańsku odbyło się 7 sierpnia "- Piotr Dwojacki, przewodniczący rady dzielnicy Dolny Wrzeszcz, zaproponował np., by umożliwić składanie wszelkich projektów możliwych prawnie" - czytamy. W odpowiedzi: "- Ten pierwszy budżet obywatelski ma pozwolić nam się uczyć - odpowiadał radny miejski Piotr Borawski (PO) - Chcemy zobaczyć, jakie przedsięwzięcia mieszkańcy uważają za pilne. Zakres został zawężony także dlatego, żebyśmy mieli pewność, że projekt zostanie zrealizowany w 2014 roku." Autorka artykułu, Katarzyna Włodkowska oceniła: "- Ta odpowiedź nie trafiła do zebranych". Punktów spornych było więcej.
W artykule zapowiedziano także spotkanie konsultacyjne organizowane 21 sierpnia przez magistrat.
gazeta.pl (Trójmiasto) - Czytaj więcej »

To jest nieuczciwe...

"Nie będzie tak, że każdy chce jak najwięcej dla siebie?" Odpowiada Łukasz Hamadyk, przewodniczący zarządu osiedla Nowy Port: "Lepiej byłoby, gdyby za remont lub inną inwestycje brały się władze nie czekając na to czy wskażą to mieszkańcy. Ale tak niestety nie jest i tutaj rodzi się problem i może dochodzić do niepotrzebnych konfliktów. Gdyż w końcowym głosowaniu nad pomysłami, które ma odbywać się drogą internetową uprzywilejowani będą mieszkańcy dużych dzielnic (...) Więc będą pewnie równie i równiejsi zwłaszcza tam gdzie jest społeczeństwo starsze i nie każdy posiada w domu komputer z dostępem do sieci." I jeszcze: "To, że środki mają być rozdzielana wedle okręgów wyborczych a nie dzielnic jest nieuczciwe (...) Środki powinny być dla dzielnic a nie radnych z okręgów wyborczych."
wMeritum.pl - Czytaj więcej »

Tylko na jeden projekt

"1,5 miliona złotych miałoby być przeznaczone na wspólny budżet obywatelski dzielnic: Wrzeszcz Dolny, Brętowo, Młyniska, Strzyża i Wrzeszcz Górny - Nad budżetem takiego okręgu będą mogli głosować wszyscy mieszkańcy Gdańska, przy czym jeden projekt nie mogłoby mieć wartości wyższej, niż pół miliona złotych. Propozycja zakłada, że będzie można głosować tylko na jeden projekt" - relacjonuje Krzysztof Andruszkiewicz. I o spotkaniu Kampanii na rzecz budżetu obywatelskiego, które odbyło się 7 sierpnia: "Dyskutowano nad możliwymi rozwiązaniami przy tworzeniu zasad podziału środków i wyborze projektów obywatelskich. Czasu jest niewiele. Uczestnicy spotkania zapowiedzieli, że swe propozycje przedstawią władzom Gdańska, tak aby pieniądze budżetu obywatelskiego były w roku 2014 wykorzystane jak najlepiej."
Wybrzeze24.pl - Czytaj więcej »

środa, 7 sierpnia 2013

Budżetowy czat

Rano przed spotkaniem Kampanii na rzecz budżetu obywatelskiego - czat na temat budżetu obywatelskiego - wystąpili prezydent Paweł Adamowicz, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej Maciej Krupa oraz pełnomocnik prezydenta ds. inicjatyw i konsultacji społecznych - Piotr Kowalczuk, który prawdopodobnie będzie obarczony odpowiedzialnością za urzędową akcję promocji budżetu obywatelskiego wśród mieszkańców Gdańska.
Większość pytań została zgłoszona, zgodnie z prośbą urzędu, już dzień wcześniej, zatem odpowiedzi były w większości dobrze przygotowane. 45 minut relacji video.

wtorek, 6 sierpnia 2013

Czy budżet obywatelski to element kampanii wyborczej?

"Gdańsk. Czy budżet obywatelski to element kampanii wyborczej?" - tak brzmi tytuł artykułu Katarzyny Włodkowskiej.
  "- Podział Gdańska w budżecie obywatelskim na okręgi wyborcze oznacza, że narzędzie demokracji bezpośredniej, czyli budżet obywatelski, zostanie wprzęgnięte w roku 2014 w machinę wyborczą - ocenia Lidia Makowska, przewodnicząca zarządu dzielnicy Wrzeszcz Górny" [zaangażowana w Kampanię na rzecz budżetu obywatelskiego - przyp. red.] - czytamy. "Budżet obywatelski nie jest po to, by się na nim kandydaci na radnych lansowali, ale po to, by integrować mieszkańców w dzielnicach, uczyć się, jak działa mechanizm finansowania gminy, przekonywać się, że mamy wpływ na nasze najbliższe otoczenie. W dodatku radni miasta z PO zainteresowali się budżetem obywatelskim na rok przed wyborami."
   "Nie łączcie budżetu z okręgami wyborczymi" - rekomenduje Jarosław Ogrodowski, zajmujący się budżetem obywatelskim w Łodzi [w tym mieście głosowanie dotyczy pięciu wielkich dzielnic, ale są to dzielnice utrwalone w tradycji społecznej i nie są one okręgami wyborczymi - przyp. red.].
gazeta.pl (Trójmiasto) - Czytaj więcej »

piątek, 2 sierpnia 2013

Będzie budżet - po konferencji prezydenta i radnych

1 sierpnia na Górze Gradowej odbyła się konferencja prasowa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza oraz klubu radnych Platformy Obywatelskiej. "Prezydent Gdańska, który trzy lata temu w jednym z wywiadów podkreślał, że "budżet partycypacyjny jest utopią i mitem", dziś publicznie przyznał, że zmienił w tej sprawie zdanie" - relacjonuje Katarzyna Moritz. Czytamy dalej: "by w Gdańsku powstał budżet obywatelski, od 2011 r. zabiegali członkowie oddolnej Kampanii na rzecz budżetu obywatelskiego w Gdańsku" - teraz nie są zadowoleni z propozycji prezydenta i radnych. Ale "- Dopóki uchwała jest projektem, można wprowadzać do niej poprawki. Jesteśmy otwarci na dyskusję i sugestie - podkreśla Piotr Borawski, radny PO. - Mamy 20 dni na sporządzenie ostatecznego projektu uchwały".
Jak zwykle w trojmiasto.pl - sondaż opinii czytelników. Wyniki zaktualizowano na dzień 15 sierpnia [przyp. red.]
trojmiasto.pl - Czytaj więcej »

sobota, 27 lipca 2013

Gdańsk: budżet obywatelski czy namiastka? Rozmowa z dr Marcinem Gerwinem

Rozmowa z dr. Marcinem Gerwinem, politologiem z Sopockiej Inicjatywy Samorządowej, ekspertem z dziedziny partycypacji obywatelskiej i inicjatorem budżetu obywatelskiego w Sopocie. Dr Gerwin i red. Dariusz Olejniczak rozmawiają o tym, co to takiego budżet obywatelski i dlaczego władze Gdańska zgodzą się na jego wprowadzenie.
DO - Gdański budżet obywatelski w wariancie minimum...
MG - Na pewno nie może być to kilka milionów złotych. 4 mln zł mieliśmy w Sopocie, a Gdańsk jest przecież znacznie większy – są aż 34 dzielnice. Kluczowe jest także, kto będzie organizatorem całości. Kto przygotuje kampanię informacyjną i poprowadzi spotkania z mieszkańcami? Nie mogą to być urzędnicy (...)
DO - Kiedy doczekamy się budżetu obywatelskiego w Gdańsku?
MG - Z tego, co się orientuję, gdańscy radni chcą przeprowadzić go jeszcze tej jesieni. Czasu jest więc niewiele. Wkrótce dowiemy się, czy Gdańsk będzie miał budżet obywatelski z prawdziwego zdarzenia, czy tylko jego namiastkę."
gosc.pl (Gdańsk) - Czytaj więcej »

piątek, 26 lipca 2013

Zapowiedź społecznej debaty - 7 sierpnia

"Jeśli chodzi o budżet obywatelski, Gdańsk nie jest pionierem. Krok przed nami jest Łódź. Tam najważniejsze decyzje dotyczące budżetu już zapadły. Czy tworząc budżet obywatelski w Gdańsku warto brać przykład z innych miast?" - pyta red. Jacek Wierciński. W tekście kilka słów o łódzkim budżecie obywatelskim, jak również zapowiedź spotkania, w którym weźmie udział przedstawiciel Łodzi - 7 sierpnia, o godz. 18 w II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Jana Pestalozziego 7 we Wrzeszczu padną społeczne propozycje dotyczące zasad budżetu obywatelskiego w Gdańsku. Zaproszenie Kampanii na rzecz budżetu obywatelskiego w Gdańsku kierowane jest do wszystkich zainteresowanych!
NaszeMiasto.pl (Gdańsk) - Czytaj więcej »

piątek, 12 lipca 2013

Spotkanie stron w Dzienniku Bałtyckim

Akcja Dziennika Bałtyckiego "Miasto to MY" rozpoczęła się spotkaniem zaaranżowanym w redakcji przez red. Jacka Wiercińskiego. Ze strony Kampanii na rzecz budżetu obywatelskiego uczestniczyły w nim Ewa Lieder - przewodnicząca zarządu dzielnicy Wrzeszcz Dolny oraz Lidia Makowska - przewodnicząca zarządu dzielnicy Wrzeszcz Górny. Radnych Platformy Obywatelskiej, partii dominującej w mieście reprezentowali Piotr Borawski i Dariusz Słodkowski.
   Dyskusja wykazała pewne rozbieżności, których charakter można wyczytać z artykułu. Nie ma wątpliwości - inicjatywa społeczna spotkała się z reakcją radnych miejskich wprawdzie pozytywną co do zasady (tak dla budżetu obywatelskiego), to procedura będzie wymagała poważnej debaty.
NaszeMiasto.pl (Gdańsk) - Czytaj więcej »

piątek, 5 lipca 2013

Budżet obywatelski w Gdańsku. Rusza kampania!

Po spotkaniu niezależnej inicjatywy na rzecz budżetu obywatelskiego [2 lipca 2013 - przyp. red.] wokół budżetu obywatelskiego w Gdańsku znów zrobiło się głośno. "- Chcemy budżetu partycypacyjnego: tego, by pomysły na część wydatków z miejskiej kasy pochodziły od mieszkańców i by to oni w głosowaniu podejmowali decyzje dotyczące przeznaczenia pieniędzy - tłumaczy Piotr Dwojacki - To nie żaden niszowy ruch, ale szeroki front (...) Lidia Makowska z Rady Górnego Wrzeszcza podkreśla, że pomysł nie jest nowy, a miejskich radnych działacze przekonać do niego próbowali już od trzech lat. - Cieszy nas, że władze Gdańska wreszcie do niego dojrzały. Zależy nam, by był to rzeczywisty budżet obywatelski, to znaczy, by chodziło o realne pieniądze - rzędu 50-60 milionów złotych, i by reguły gry zostały wypracowane wspólnie z mieszkańcami."
Reakcja ze strony czynników oficjalnych była szybka: "Poparcia dla projektu nie kryją zarówno radni rządzącej Platformy Obywatelskiej, jak i opozycji" - pisze Jacek Wierciński i cytuje: Piotr Borawski z PO - "Na razie nie mogę jeszcze powiedzieć wiele o konkretach, na przykład o kwocie, jaką moglibyśmy przeznaczyć na ten pomysł, ale na pewno skonsultujemy system z mieszkańcami (...)" Jaromir Falandysz z PiS - "Pomysł jest świetny, bo jestem przekonany, że to właśnie gdańszczanie najlepiej wiedzą, na co powinniśmy przeznaczać pieniądze. Może dobrym pierwszym krokiem, jeszcze przed wprowadzeniem budżetu obywatelskiego, byłoby zwiększenie funduszy, jakimi dysponują rady dzielnic. Na ich przykładzie widać, że mieszkańcy potrafią podejmować dobre decyzje."
NaszeMiasto.pl (Gdańsk) - Czytaj więcej »

czwartek, 4 lipca 2013

Dolny Wrzeszcz o Kampanii

Po spotkaniu, które odbyło się we Wrzeszczu 2 lipca br. "...inicjatywa [budżetu obywatelskiego] upowszechnia się w całej Polsce. Również my uczestniczymy w jej upowszechnianiu, chętnie dzieląc się doświadczeniami ze społecznikami z innych miast i dzielnic. Bierzemy udział w społecznej Kampanii na rzecz budżetu obywatelskiego w Gdańsku". Tymczasową stroną internetową kampanii staje się 'budżetowy' serwis internetowy rady dzielnicy: www.DolnyWrzeszczBudzet.blogspot.com
Rada przypomina, że wystąpiła z wnioskiem do Rady Miasta Gdańska o przyznanie środków na budżet obywatelski 2013 w wysokości 200.000 zł, czyli cztery razy wyższej, niż była sama w stanie przeznaczyć na ten cel. W 2013 część radnych Miasta Gdańska poszła śladem tej inicjatywy...

DolnyWrzeszcz.blogspot.com (serwis Rady Dzielnicy) - Czytaj więcej »

środa, 26 czerwca 2013

Budżet obywatelski - 2% budżetu miasta?

"No właśnie - wiceprezydent trafia w sedno: właśnie o to chodzi, żeby wydatki miasta były rozproszone między różne cele" - Piotr Dwojacki adresuje wypowiedź do wiceprezydenta Gdańska, Wiesława Bielawskiego, który polemizuje z propozycją przeznaczenia na budżet obywatelski 2% budżetu miasta - 1 na projekty ogólnomiejskie, 1 na lokalne. "Te w sumie 2 proc. to w Gdańsku kwota rzędu pięćdziesięciu kilku milionów zł, pieniędzy rozproszonych na różne cele" - stwierdził W. Bielawski.
Zatem chodzi o to, "żeby [wydatki] nie koncentrowały się na kolejnych wielkich budowlach w rodzaju ECS czy Teatru Szekspirowskiego, lecz by trafiły tam, gdzie mieszkają ludzie zwani mieszkańcami, podatnikami albo nawet… obywatelami. Tam, gdzie potrzeb wiceprezydent nie widzi, bo jest za wysoko i za daleko".
Dziennik Bałtycki - Czytaj więcej »

środa, 29 maja 2013

Piotr Dwojacki: Czas na budżet obywatelski w Gdańsku!

W swoim felietonie dr Piotr Dwojacki pisze: "Sądzę, że Gdańsk dojrzał: w mieście czas na budżet obywatelski. Gdy piszę "Gdańsk", myślę o jego mieszkańcach. Aktywizujące się w ostatnich latach i miesiącach społeczności lokalne, rady dzielnic i osiedli, grupy społeczne forsujące nowe pomysły na zagospodarowanie przestrzeni publicznej, ruchy miejskie związane z kulturą, ochroną dziedzictwa historycznego, fora i kluby dyskusyjne - jest ich coraz więcej, są coraz silniejsze i coraz częściej chcą mieć wpływ na to, jak podejmuje się decyzje w mieście. A skoro chcą, to - w społeczeństwie obywatelskim - powinny." I rzuca propozycję: "Wydzielmy do decyzji mieszkańców jeden procent budżetu miasta z przeznaczeniem na przedsięwzięcia ogólnomiejskie i drugi procent na pomysły dzielnicowe. (...) To chyba nie jest dużo? Ale, zwróćmy uwagę, wielokrotnie więcej niż obecnie władze miasta przeznaczają na przedsięwzięcia będące w gestii rad dzielnic i osiedli."
Ta propozycja spotkała się potem z silnie negatywną reakcją wiceprezydenta Gdańska, Wiesława Bielawskiego [przyp. red.]
Dziennik Bałtycki - Czytaj więcej »

piątek, 29 marca 2013

Wyniki głosowania - Wrzeszcz Dolny i Śródmieście

Beata Matyjaszczyk (przewodnicząca zarządu Dzielnicy Śródmieście): "- Najwięcej punktów i miano najbardziej potrzebnego zdobył projekt zakładający dokończenie rozpoczętego już zagospodarowania parku św. Barbary za 50 tys. zł oraz zagospodarowanie gdańskich podwórek za 10 tys. zł."
Ewa Lieder z Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny: "- W tzw. małych projektach, do 10 tys. zł, wygrał pomysł dofinansowania organizacji osiedlowego festynu rodzinnego dla całej dzielnicy, który co roku odbywa się na stadionie Wydziału Farmacji GUM. A w tych dużych, do 50 tys. zł, zwyciężyła koncepcja "Zazieleńmy Dolny Wrzeszcz", czyli nasadzenia drzew i krzewów w trzech naszych parkach przy pl. O'Rourke, Nad Strzyżą i położonego między ul. Kościuszki i Baczyńskiego tzw. placu Szymborskiej"
NaszeMiasto.pl (Gdańsk) - Czytaj więcej »

poniedziałek, 25 marca 2013

Mieszkańcy najbardziej chcą... (wyniki głosowania)

"Śródmieście za parkiem św. Barbary" oraz "Dolny Wrzeszcz stawia na zieleń" - to dobre podsumowania wyników głosowania mieszkańców nad projektami do budżetów obywatelskich w dwóch dzielnicach.
Komentuje dr Piotr Uziębło, konstytucjonalista z Uniwersytetu Gdańskiego: "- Idea budżetu obywatelskiego (...) od początku tego wieku zyskuje również popularność w Europie - tłumaczy - Jeśli spojrzymy na miasta, gdzie wprowadzono ten mechanizm, to zauważamy dwie rzeczy. Po pierwsze, poprawiała się znacznie efektywność wykorzystania pieniędzy, a po drugie, nastąpił skok, jeśli chodzi o infrastrukturę miejską. Bo mieszkańcy zgłaszali najczęściej takie pomysły - budowę lub remont chodnika, ulicy, domu, kanalizacji."
gazeta.pl (Trójmiasto) - Czytaj więcej »

czwartek, 14 marca 2013

"Z Wrzeszcza"

Jarosław Wasielewski jest współautorem książki "Dolny Wrzeszcz i Zaspa" oraz współtwórcą serwisu historycznego www.dolnywrzeszcz.pl. Prowadzi własnego bloga o znaczącym tytule: Z Wrzeszcza. I na tym blogu o budżecie w Dolnym Wrzeszczu napisał: "Do wydania jest 60 tysięcy złotych. Dla mnie osobiście jest to sporo pieniędzy, ale dla dzielnicy liczącej ponad 25 tys. mieszkańców - śmiesznie mało, zaledwie 2,40 PLN na mieszkańca. I wina wcale nie leży tu po stronie Rady - te 60 tysięcy to znaczny procent całej sumy, jaką otrzymała ona od Miasta. Dlaczego Miasto daje na działalność Rad tak mało? Na absurdalne projekty w stylu PGE Areny czy Europejskiego Centrum Solidarności Miasto wydaje setki milionów, dzielnicom zaś rzuca ochłapy. A tymczasem ich (dzielnic) potrzeby są raczej o podstawowym charakterze." I dalej...
zwrzeszcza.pl - Z Wrzeszcza - Czytaj więcej »

poniedziałek, 11 marca 2013

Czy projekty mają prawo być kontrowersyjne?

Jeden ze zgłoszonych projektów okazał się bardzo kontrowersyjny. "Grafiki porównujące budżet dzielnicy (100 tys. zł) do innych wydatków miasta - tych na budowę Europejskiego Centrum Solidarności (105 mln zł), Straż Miejską (19 mln zł) i promocję miasta (14 mln zł) oraz do budżetów partycypacyjnych Poznania, Sopotu czy Elbląga" - taka jest propozycja inicjatora ruchu Nic o Nas bez Nas. Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Adamowicza, pozwala sobie na złośliwość: "- Skoro pieniądze na działalność Rad Osiedli są rzeczywiście tak małe, to może za nie zrobić coś, co będzie służyć mieszkańcom, a nie właścicielowi nośnika?"
NaszeMiasto.pl (Gdańsk) - Czytaj więcej »

Uwaga [przyp. red.]: Zgodnie z zasadami budżetu w Dolnym Wrzeszczu - każdy ma prawo zgłosić projekt legalny, zaś inicjatywy mieszkańców nie powinny być cenzurowane, lecz oceniane w głosowaniu przez samych mieszkańców, a nie przez urzędników. Ostatecznie projekt nie przeszedł, bowiem uzyskał wiele ocen negatywnych (głosujący mieli prawo oceniać wiele projektów według skali ocen).

piątek, 1 marca 2013

Jak powstaje budżet Zaspy Młyniec?

"Chodniki, siłownia na powietrzu, szkolne wyprawki - między innymi na to mieszkańcy chcą wydać pieniądze, jakimi w tym roku dysponuje Rada Osiedla Zaspa Młyniec. Dzielnicowi radni postanowili, że zapytają swoich wyborców, czego najbardziej oczekują." Łukasz Bejm, przewodniczący Rady Osiedla Zaspa Młyniec, relacjonuje: "Tegoroczny budżet powstał w oparciu o opracowane wyników ankiet, w których mieszkańcy osiedla byli pytani o priorytetowe zadania do realizacji". Ankiety można było wypełniać także w internecie, a każdy ankietowany mógł wskazać dwie inicjatywy.
NaszeMiasto.pl (Gdańsk) - Czytaj więcej »

poniedziałek, 4 lutego 2013

Dozwolone od lat 16

"Budżet obywatelski powoli staje się trójmiejskim emblematem. Dwa lata temu po raz pierwszy w Polsce zastosowano go w Sopocie, w ubiegłym roku wprowadzono z powodzeniem w dzielnicy Wrzeszcz Dolny, a w tym roku dodatkowo wezmą w takim przedsięwzięciu udział mieszkańcy gdańskiego Śródmieścia" - pisze Maciej Sandecki. "To mieszkańcy jako suweren decydują o tym, na co mają zostać wydane miejskie pieniądze - tłumaczy dr Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, która zainspirowała budżet obywatelski w Sopocie. - Budżet obywatelski wprowadzono już w ok. 1500 miastach na całym świecie, w tym ok. 200 w Europie. Idea wszędzie jest ta sama, ale szczegółowe zasady i formy różne."
O wątpliwościach mówi Ewa Lieder, przewodnicząca zarządu Dolnego Wrzeszcza: "- Dzielnicowi radni mieli na początku wątpliwości, czy taka forma decydowania o miejskich pieniądzach się sprawdzi, czy ktoś nie zgłosi na przykład jakiegoś głupiego projektu. Całe przedsięwzięcie okazało się jednak sukcesem."
Beata Matyjaszczyk, przewodnicząca zarządu dzielnicy Śródmieście: "[Budżet obywatelski] zostanie przeprowadzony u nas dokładnie tak jak we Wrzeszczu Dolnym, realizujemy go razem, nawet w tych samych terminach. Nasi radni też mieli wątpliwości, czy posłużyć się tą metodą, mieliśmy na sesjach rady na ten temat burzliwe dyskusje. Ostatecznie jednak większość zdecydowała, że warto spróbować."
W artykule także zdjęcia placu O'Rourke (wygrał w 2012 w Dolnym Wrzeszczu) przed i po rewitalizacji.
gazeta.pl (Trójmiasto) - Czytaj więcej »

poniedziałek, 28 stycznia 2013

Dr Marcin Gerwin o budżetach obywatelskich w Gdańsku

Dr Marcin Gerwin, inicjator budżetu obywatelskiego w Sopocie, jako ekspert wspomaga tworzenie dobrych procedur budżetowych w Gdańsku. "Zasady budżetu obywatelskiego na ten rok w Dolnym Wrzeszczu opracował zespół, w skład którego weszli radni, mieszkańcy dzielnicy, a także osoby spoza Gdańska (...). Przed przyjęciem nowych zasad ich propozycja znalazła się na stronie internetowej rady dzielnicy i mieszkańcy mogli przesyłać do niej uwagi. Jest w tych zasadach trochę nowości (...)" - czytamy - "Śródmieście przyjęło zasady opracowane w Dolnym Wrzeszczu z pewną ciekawą różnicą – projekty będą tam mogły zgłaszać i realizować również organizacje pozarządowe. Okazuje się, że możliwość taką daje ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie"
www.sopockainicjatywa.org (Sopocka Inicjatywa Rozwojowa) - Czytaj więcej »

piątek, 11 stycznia 2013

Teraz Śródmieście!

Budżet obywatelski w Śródmieściu! "Dzielnice oddają pieniądze w ręce mieszkańców" - głosi tytuł materiału portalu NaszeMiasto.pl. Beata Matyjaszczyk, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Śródmieście: "- Podjęliśmy uchwałę o możliwości włączenia się mieszkańców w decyzję o tym, na co zostaną wydane pieniądze będące w naszej dyspozycji". 60 tys. zł to kwota przekraczająca połowę budżetu przydzielonego radzie dzielnicy przez Radę Miasta. Jednocześnie o zwiększeniu środków na budżet zdecydowała rada Dolnego Wrzeszcza.
NaszeMiasto.pl (Gdańsk) - Czytaj więcej »