sobota, 27 lipca 2013

Gdańsk: budżet obywatelski czy namiastka? Rozmowa z dr Marcinem Gerwinem

Rozmowa z dr. Marcinem Gerwinem, politologiem z Sopockiej Inicjatywy Samorządowej, ekspertem z dziedziny partycypacji obywatelskiej i inicjatorem budżetu obywatelskiego w Sopocie. Dr Gerwin i red. Dariusz Olejniczak rozmawiają o tym, co to takiego budżet obywatelski i dlaczego władze Gdańska zgodzą się na jego wprowadzenie.
DO - Gdański budżet obywatelski w wariancie minimum...
MG - Na pewno nie może być to kilka milionów złotych. 4 mln zł mieliśmy w Sopocie, a Gdańsk jest przecież znacznie większy – są aż 34 dzielnice. Kluczowe jest także, kto będzie organizatorem całości. Kto przygotuje kampanię informacyjną i poprowadzi spotkania z mieszkańcami? Nie mogą to być urzędnicy (...)
DO - Kiedy doczekamy się budżetu obywatelskiego w Gdańsku?
MG - Z tego, co się orientuję, gdańscy radni chcą przeprowadzić go jeszcze tej jesieni. Czasu jest więc niewiele. Wkrótce dowiemy się, czy Gdańsk będzie miał budżet obywatelski z prawdziwego zdarzenia, czy tylko jego namiastkę."
gosc.pl (Gdańsk) - Czytaj więcej »

piątek, 26 lipca 2013

Zapowiedź społecznej debaty - 7 sierpnia

"Jeśli chodzi o budżet obywatelski, Gdańsk nie jest pionierem. Krok przed nami jest Łódź. Tam najważniejsze decyzje dotyczące budżetu już zapadły. Czy tworząc budżet obywatelski w Gdańsku warto brać przykład z innych miast?" - pyta red. Jacek Wierciński. W tekście kilka słów o łódzkim budżecie obywatelskim, jak również zapowiedź spotkania, w którym weźmie udział przedstawiciel Łodzi - 7 sierpnia, o godz. 18 w II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Jana Pestalozziego 7 we Wrzeszczu padną społeczne propozycje dotyczące zasad budżetu obywatelskiego w Gdańsku. Zaproszenie Kampanii na rzecz budżetu obywatelskiego w Gdańsku kierowane jest do wszystkich zainteresowanych!
NaszeMiasto.pl (Gdańsk) - Czytaj więcej »

piątek, 12 lipca 2013

Spotkanie stron w Dzienniku Bałtyckim

Akcja Dziennika Bałtyckiego "Miasto to MY" rozpoczęła się spotkaniem zaaranżowanym w redakcji przez red. Jacka Wiercińskiego. Ze strony Kampanii na rzecz budżetu obywatelskiego uczestniczyły w nim Ewa Lieder - przewodnicząca zarządu dzielnicy Wrzeszcz Dolny oraz Lidia Makowska - przewodnicząca zarządu dzielnicy Wrzeszcz Górny. Radnych Platformy Obywatelskiej, partii dominującej w mieście reprezentowali Piotr Borawski i Dariusz Słodkowski.
   Dyskusja wykazała pewne rozbieżności, których charakter można wyczytać z artykułu. Nie ma wątpliwości - inicjatywa społeczna spotkała się z reakcją radnych miejskich wprawdzie pozytywną co do zasady (tak dla budżetu obywatelskiego), to procedura będzie wymagała poważnej debaty.
NaszeMiasto.pl (Gdańsk) - Czytaj więcej »

piątek, 5 lipca 2013

Budżet obywatelski w Gdańsku. Rusza kampania!

Po spotkaniu niezależnej inicjatywy na rzecz budżetu obywatelskiego [2 lipca 2013 - przyp. red.] wokół budżetu obywatelskiego w Gdańsku znów zrobiło się głośno. "- Chcemy budżetu partycypacyjnego: tego, by pomysły na część wydatków z miejskiej kasy pochodziły od mieszkańców i by to oni w głosowaniu podejmowali decyzje dotyczące przeznaczenia pieniędzy - tłumaczy Piotr Dwojacki - To nie żaden niszowy ruch, ale szeroki front (...) Lidia Makowska z Rady Górnego Wrzeszcza podkreśla, że pomysł nie jest nowy, a miejskich radnych działacze przekonać do niego próbowali już od trzech lat. - Cieszy nas, że władze Gdańska wreszcie do niego dojrzały. Zależy nam, by był to rzeczywisty budżet obywatelski, to znaczy, by chodziło o realne pieniądze - rzędu 50-60 milionów złotych, i by reguły gry zostały wypracowane wspólnie z mieszkańcami."
Reakcja ze strony czynników oficjalnych była szybka: "Poparcia dla projektu nie kryją zarówno radni rządzącej Platformy Obywatelskiej, jak i opozycji" - pisze Jacek Wierciński i cytuje: Piotr Borawski z PO - "Na razie nie mogę jeszcze powiedzieć wiele o konkretach, na przykład o kwocie, jaką moglibyśmy przeznaczyć na ten pomysł, ale na pewno skonsultujemy system z mieszkańcami (...)" Jaromir Falandysz z PiS - "Pomysł jest świetny, bo jestem przekonany, że to właśnie gdańszczanie najlepiej wiedzą, na co powinniśmy przeznaczać pieniądze. Może dobrym pierwszym krokiem, jeszcze przed wprowadzeniem budżetu obywatelskiego, byłoby zwiększenie funduszy, jakimi dysponują rady dzielnic. Na ich przykładzie widać, że mieszkańcy potrafią podejmować dobre decyzje."
NaszeMiasto.pl (Gdańsk) - Czytaj więcej »

czwartek, 4 lipca 2013

Dolny Wrzeszcz o Kampanii

Po spotkaniu, które odbyło się we Wrzeszczu 2 lipca br. "...inicjatywa [budżetu obywatelskiego] upowszechnia się w całej Polsce. Również my uczestniczymy w jej upowszechnianiu, chętnie dzieląc się doświadczeniami ze społecznikami z innych miast i dzielnic. Bierzemy udział w społecznej Kampanii na rzecz budżetu obywatelskiego w Gdańsku". Tymczasową stroną internetową kampanii staje się 'budżetowy' serwis internetowy rady dzielnicy: www.DolnyWrzeszczBudzet.blogspot.com
Rada przypomina, że wystąpiła z wnioskiem do Rady Miasta Gdańska o przyznanie środków na budżet obywatelski 2013 w wysokości 200.000 zł, czyli cztery razy wyższej, niż była sama w stanie przeznaczyć na ten cel. W 2013 część radnych Miasta Gdańska poszła śladem tej inicjatywy...

DolnyWrzeszcz.blogspot.com (serwis Rady Dzielnicy) - Czytaj więcej »