piątek, 21 grudnia 2012

Dolny Wrzeszcz po raz drugi

Czytamy: "Po raz drugi Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny odda w ręce swoich mieszkańców część budżetu. Już trwają tam przygotowania do organizacji głosowania, w którym będzie można wybrać cel, na jaki wydane zostaną pieniądze." Ewa Lieder, przewodnicząca zarządu dzielnicy Wrzeszcz Dolny, komentuje: "- Dzięki wprowadzeniu budżetu obywatelskiego mieszkańcy uwierzyli, że mogą mieć realny wpływ na to, co dzieje się w ich dzielnicy. Wiedzą, że są to ich pieniądze, a nie jakiegoś mitycznego »miasta«". Tymczasem Zarządowi Dróg i Zieleni udało się zrealizować zlecone przez Radę Dzielnicy prace wynikające z głosowania w poprzedniej edycji budżetu.
Sprawy placu biskupa O'Rourke były relacjonowane na stronie dzielnicy » [przyp. red.]
NaszeMiasto.pl (Gdańsk) - Czytaj więcej »

piątek, 26 października 2012

Co w Nowym Porcie?

O budżecie obywatelskim myśli kolejna gdańska dzielnica - Nowy Port. Mówi Łukasz Hamadyk, przewodniczący Zarządu Osiedla Nowy Port: "wprowadzenie w życie pomysłu dzielnicowego budżetu obywatelskiego ma na celu głównie zaangażowanie społeczności lokalnej w działalność rady, a przy okazji ma dać mieszkańcom możliwość realnego wpływu na to, co w dzielnicy się zmieni." Czytamy dalej: "O kwotach, jakie w ramach budżetu mogliby mieć do rozdysponowania mieszkańcy Nowego Portu, na razie nikt nie mówi. - Wolelibyśmy poruszać się na poziomie haseł, czyli inwestycji i pomysłów, które pojawiały się przez cały rok na spotkaniach z mieszkańcami, dyżurach, forach, Facebooku (...)". Komentuje radna Miasta Gdańska, Beata Dunajewska-Daszczyńska: "Chcę również, żeby nie były to tylko inwestycje trwałe, takie jak ławki i kosze na śmieci na Szańcu Zachodnim, ale również działania prospołeczne i kulturalne, takie jak I Dni Nowego Portu czy zajęcia dla seniorów."
NaszeMiasto.pl (Gdańsk) - Czytaj więcej »

wtorek, 4 września 2012

Międzymiastówka. Budżet obywatelski

Gazeta Świętojańska przedstawia skrót historii budżetów obywatelskich w Polsce, w tekście jest m.in. mowa o doświadczeniach Sopotu i Gdańska.
Czytamy o Sopocie: "Rozmowy z radnymi na temat wprowadzenia budżetu obywatelskiego rozpoczęła Sopocka Inicjatywa Rozwojowa, nieformalna grupa mieszkańców." I o Gdańsku: "Wprowadzenie budżetu partycypacyjnego w Dolnym Wrzeszczu było pomysłem Ewy Lieder, Przewodniczącej Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, ale przyjętym przez radnych dzielnicy jednogłośnie. Rada przeznaczyła na ten cel blisko połowę swojego budżetu czyli 50 tysięcy zł i taki sam plan ma na rok 2013. Radni obiecali, że projekt, który zostanie wybrany przez mieszkańców zostanie wpisany do uchwały budżetowej rady dzielnicy."
GazetaSwietojanska.org - Czytaj więcej »

czwartek, 5 kwietnia 2012

Biedne miasto Gdańsk

Dr Piotr Dwojacki porównuje w felietonie budżety obywatelskie Sopotu i Dolnego Wrzeszcza: "Sopot jest - ludnościowo - o połowę większy (...) budżet przedstawiony do decyzji mieszkańców w zeszłym roku w Sopocie był sto razy większy niż to, co mogła zapewnić dolnowrzeszczańska rada dzielnicy. Ale gdy się mówi o milionach, a nie o tysiącach złotych, to chyba prędzej czy później musi się pojawić wielka (czytaj: gminna) polityka, a wraz z nią tarcia i gry podjazdowe. Wielkiej polityki (na szczęście) we Wrzeszczu nie było. Wielkich pieniędzy (niestety) - też nie." Dalej czytamy, że mieszkańcy Wrzeszcza wybrali urządzanie terenów zielonych - i że dzieje się to w czasie, gdy włodarze miejscy podejmują decyzje o likwidacji terenów aktywnych biologicznie.
Dziennik Bałtycki - Czytaj więcej »

środa, 4 kwietnia 2012

1065 punktów, średnia ocena 6,45

"Mieszkańcy zaakceptowali realizację trzech projektów:
1/ Rewitalizacja skweru i placu zabaw (plac bpa O'Rourke) przy Mickiewicza, Kochanowskiego i Klonowicza - 1065 punktów, średnia ocena 6,45
2/ Remont placów zabaw w Parku Nad Strzyżą w Dolnym Wrzeszczu - 968 punktów, średnia ocena 6,01
3/ Doposażenie biblioteki szkolnej SP nr 49 - 831 punktów, średnia ocena 5,07"
Skąd takie wyniki? Głosowano według skali ocen - każdy z mieszkańców miał prawo ocenić wszystkie bądź wybrane przez siebie projekty [przyp. red.].
NaszeMiasto.pl (Gdańsk) - Czytaj więcej »

piątek, 30 marca 2012

Mieszkańcy Dolnego Wrzeszcza pokazali, co jest dla nich ważne. Pierwszy budżet obywatelski!

"Mieszkańcy Dolnego Wrzeszcza sami zdecydowali, na co wydać dzielnicowe pieniądze. W demokratycznym głosowaniu zdecydowali o uporządkowaniu placu, remoncie placów zabaw i doposażeniu biblioteki. To pierwszy budżet ustalony bezpośrednio przez mieszkańców Gdańska" - pisze Jakub Knera w trojmiasto.pl. I przypomina zasady: "W głosowaniu mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Dolnego Wrzeszcza, który ma czynne prawo wyborcze w wyborach do rady dzielnicy. Głosy można było oddać nie tylko na jeden z projektów, ale każdy z nich ocenić w skali od 0 do 9. Końcowa ocena punktowa każdego projektu to suma punktów przydzielonych przez wszystkich głosujących." W artykule - wyniki głosowania.
Czytamy też: "Koszty przeprowadzenia głosowania radni dzielnicy pokryli z własnych pieniędzy. Przy przedsięwzięciu nie dostali żadnego wsparcia ze strony miasta. Rada Dzielnicy w kolejnych latach również planuje przeprowadzać obywatelskie głosowanie."
trojmiasto.pl - Czytaj więcej »

czwartek, 8 marca 2012

Mieszkańcy tworzą budżet obywatelski jako pierwsi w Gdańsku

W Dzienniku Bałtyckim czytamy: "We Wrzeszczu Dolnym, jako pierwszej dzielnicy w Gdańsku, stworzony zostanie budżet obywatelski. Rada dzielnicy przeznaczy na ten cel 50 tysięcy złotych. Połowę środków, jakimi dysponuje Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny zostanie przeznaczona na budżet obywatelski. Sami mieszkańcy będą mogli zdecydować, na co przeznaczą pieniądze.
Kwota nie jest wielka, ale stanowi szansę na zorganizowanie działań, które potrzebne są lokalnej społeczności. Kilka drobnych projektów to pierwszy krok ku budowie społeczeństwa obywatelskiego, zaangażowanego bezpośrednio w życie swojego osiedla, dzielnicy."
Dziennik Bałtycki - Czytaj więcej »

środa, 7 marca 2012

Wrzeszcz Dolny prekursorem...

WRZESZCZ DOLNY PREKURSOREM BUDŻETU OBYWATELSKIEGO - anonsuje wielkimi literami portal NaszeMiasto.pl. Czytamy tam: "Mieszkańcy Dolnego Wrzeszcza sami zdecydują, na co przeznaczyć 50 tysięcy z kasy rady dzielnicy. To pierwsi gdańszczanie, którzy w ten sposób będą wpływać na wygląd swojej małej lokalnej społeczności"
I dalej: "- Propozycje wydatków w ramach budżetu obywatelskiego mogą zgłaszać sami mieszkańcy – mówi Ewa Lieder, przewodnicząca zarządu dzielnicy Wrzeszcz Dolny. - Grupa sąsiadów może zaproponować, na przykład, utworzenie nowego zieleńca z ławkami, z propozycją projektu edukacyjnego może wyjść również szkoła. Sfinansować można także wydatki dla klubu seniora. Tematyka projektów może dotyczyć wszystkiego, co mieści się w kompetencjach rady dzielnicy. Zgłoszone projekty będą na koniec oceniali sami mieszkańcy i jako radni deklarujemy, że decyzja mieszkańców będzie dla nas wiążąca."
NaszeMiasto.pl (Gdańsk) - Czytaj więcej »

wtorek, 6 marca 2012

Dolny Wrzeszcz - start!


31 stycznia 2012 Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny przyjęła swój plan finansowy na 2012. Z dostępnych dzielnicy środków połowa (50 tys. zł) przeznaczyła na budżet obywatelski - pierwszy budżet obywatelski w Gdańsku, jeden z pierwszych w Polsce. Teraz rozpoczyna się promocja idei budżetu obywatelskiego - na 10 marca w II LO zapowiadanej jest Forum Mieszkańców dzielnicy. Jednocześnie startuje specjalny, 'budżetowy' serwis internetowy rady dzielnicy: www.DolnyWrzeszczBudzet.blogspot.com
Inicjatorka projektu, Ewa Lieder (przewodnicząca zarządu Dzielnicy), mówi: "- Chcielibyśmy, aby mieszkańcy czuli się współgospodarzami swojej dzielnicy".

DolnyWrzeszcz.blogspot.com (serwis Rady Dzielnicy) - Czytaj więcej »

poniedziałek, 5 marca 2012

Mieszkańcy Wrzeszcza Dolnego sami rozdzielą dzielnicowe pieniądze

"Roczny budżet Dolnego Wrzeszcza wynosi 104 tys. złotych. Radni dzielnicy postanowili, że o tym, na co przeznaczą połowę tej sumy, będą mogli zadecydować mieszkańcy w głosowaniu." Jednocześnie trojmiasto.pl uruchamia sondaż.
Inicjatorka budżetu obywatelskiego Ewa Lieder wyjaśnia szczegóły: "- Głosowanie będzie wiążące - Każdy mieszkaniec będzie mógł zgłosić swój projekt, zaakceptowany przez 10 osób, a następnie pozostali będą oceniać na ile jest on ważny dla dzielnicy i czy warto go realizować (...)"
Chcemy, aby w dzielnicach zafunkcjonowała demokracja bezpośrednia, w końcu często radni patrzą na dzielnice z perspektywy nie zawsze pokrywającej się z punktem widzenia mieszkańców. Oprócz głosowania jest dla nas także ważne samo spotkanie - to okazja do integracji i rozwijania dyskusji nad kształtem dzielnicy, w której mieszkamy" - wyjaśnia ideę budżetu obywatelskiego Ewa Lieder.
trojmiasto.pl - Czytaj więcej »